Jan Hoffman i Tomasz Daros, radni Krakowa, przygotowali projekt budżetu zakładający dofinansowanie gminnego programu in vitro. Dzięki temu kolejne 200 par mogłoby skorzystać z procedury.
Pomoc dla par niemogących starać się o dziecko.
Podczas odbywającej się dzisiaj konferencji prasowej, radni Krakowa przedstawili pomysł zwiększenia środków gminnego programu in vitro. Brali w nim również udział przedstawiciele środowiska lekarskiego, którzy wypowiadali się na temat pomysłu.
Jan Hoffman i Tomasz Daros stworzyli projekt budżetu obywatelskiego umożliwiający mieszkańcom podjęcie decyzji w tej sprawie. „In Vitro dla Krakowian – pomóżmy spełnić marzenia!” zakłada zwiększenie kwoty dofinansowania o 1 milion 125 tysięcy złotych, a tym samym zwiększenie puli korzystających z programu o około 230 par.
„Coraz większa grupa mieszkańców naszego miasta boryka się z problemem bezpłodności. Wspierając osoby, które znalazły się w dramatycznych sytuacjach związanych z tą trudnością życiową, dla których jedynym sposobem na spełnienie marzenia o posiadaniu potomstwa jest skorzystanie z kosztownej procedury in vitro, postulujemy zwiększenie środków przeznaczonych na realizację „Gminnego Programu Leczenia Niepłodności Metodą Zapłodnienia Pozaustrojowego dla mieszkańców Krakowa” w 2024 roku. Dodatkowe finansowanie na ten cel umożliwi większej liczbie osób, spełniających kryteria programu, skorzystanie z dofinansowania zgodnie z jego przepisami” – mówi miejski radny Tomasz Daros.

Gminny program in vitro działa już 2 lata.
Dofinansowanie procedury zapłodnienia pozaustrojowego działa w Krakowie już od 2021 roku. Skorzystać mogą z niego pary, które między innymi: są w związku małżeńskim lub partnerskim oraz rozliczają podatki w Krakowie. Ważny jest tutaj również wiek pań, ponieważ kobieta musi mieścić się w przedziale 20–42 lata.
Warto podkreślić, że już pierwszego dnia wyczerpała się liczba miejsc dla osób, które mogły zostać objęte dofinansowaniem. Listę zamknęły aż 243 wnioski. Urząd miasta szacuje jednak, że liczba par, które chciałaby skorzystać z dofinansowania programu in vitro, może być nawet dwa razy większa. Z podanych przez magistrat danych wynika, że liczba osób wymagających leczenia metodami in vitro wynosi około 600 par rocznie w samym Krakowie.
„Dodatkowe pieniądze w ramach „In Vitro dla Krakowian – pomóżmy spełnić marzenia!” to szansa dla par, które nie znalazły się na liście i nie otrzymały dofinansowania” – powiedział Jan Hoffman, współautor projektu.
„Zgłaszamy ten projekt w ramach budżetu obywatelskiego, bo chcemy pokazać, że mieszkańcy Krakowa wspierają pary w ich staraniach o dzieci” – dodał.